Site Overlay

Olga Tokarczuk – co warto wiedzieć o pisarce?

Olga Tokarczuk jest polską poetką, pisarką, eseistką i autorką licznych scenariuszy. Bez cienia wątpliwości należy ona do najpopularniejszych polskich autorek, a jej dzieła cieszą się dużym uznaniem nie tylko w Polsce, ale również za granicą. Tworzy głównie książki o tematyce psychologicznej i obyczajowej, ale w jej dorobku można znaleźć także powieści kryminalne, fantasy czy sensacyjne.

Dzieciństwo i młodość

Tokarczuk urodziła się w Sulechowie, a wychowywała się w Klenicy i Kietrzu. W trakcie studiów przeniosła się do Warszawy. Studiowała psychologię na Uniwersytecie Warszawskim i pracowała jako wolontariuszka, opiekując się osobami z problemami psychicznymi. Po ukończeniu studiów pracowała jako psychoterapeutka w Wałbrzychu.

Twórczość i działalność Olgi Tokarczuk

Jeszcze w trakcie studiów Tokarczuk zainteresowała się dorobkiem Carla Junga, co miało duży wpływ na jej późniejszą twórczość. Olga zadebiutowała w 1979 roku, kiedy opublikowała swoje opowiadania w czasopiśmie młodzieżowym “Na przełaj”. Wtedy działała pod pseudonimem Natasza Borodin. Pierwsza powieść Tokarczuk została wydana w 1993 roku. Była to książka zatytułowana “Podróż ludzi Księgi” i otrzymała ona nagrodę Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek. Jedną z najsłynniejszych powieści Tokarczuk jest książka “Bieguni”, za którą otrzymała Nagrodę Literacką “Nike”. Za 2018 rok autorka otrzymała literacką Nagrodę Nobla. W twórczości Tokarczuk można zauważyć powtarzające się motywy, takie jak podróż, tajemniczość i mityczność. Autorka znana jest również ze swojej działalności na rzecz praw zwierząt, ochrony środowiska, społeczeństwa obywatelskiego i równouprawnienia. Jej książki zdobyły duże uznanie również za granicą i zostały przetłumaczone na kilkadziesiąt różnych języków.

Dzieła Olgi Tokarczuk

Olga Tokarczuk w ciągu kilkudziesięciu lat stworzyła przeróżne opowieści, publikacje, opowiadania i wiersze. Do najważniejszych dzieł autorki zaliczyć można:

  • “Bieguni”,
  • “Księgi Jakubowe”,
  • “Prawiek i inne czasy”,
  • “Dom dzienny i dom nocny”,
  • “Gra na wielu bębenkach”.